Conversatie deschisa in Contractul de munca la 20.05.2020
2419 2 2
ANA UNGUR
Utilizator inregistrat
20.05.2020

Din eroare in martie 2020 am trecut suma la impozitul  pentru dividende la persoane juridice Cod 150 in loc sa trec la Cod 604 Impozit pentru persoane fizice.Am depistat eroarea in 20.03.2020,si am depus Declaratia 710.Am primit eroare dupa depunere"cod 604 cu scadenta 25 apr.2020 nu a fost declarat intr-o declaratie D100 anterioara cu acelasi CUI/luna/an.Va rog sa ma ajutati la completarea corecta  a D710.Va multumesc!

Alina
Utilizator neinregistrat
23.05.2020

Cu ajutorul declaratiei rectificative nu poti decat sa corectezi o suma declaratia initial. 

In cazul tau, prin declaratia 710 poti doar sa anulezi impozitul pe dividende distribuite persoanelor juridice: Suma initiala 100, suma corectata 0. 

Cel mai probabil ai completat declaratia 710 atat cu impozitul pe dividende distribuite persoanelor juridice (pentru a-l anula) cat si pentru impozitul pe dividende distribuite persoanelor fizice (pentru a-l declara). 

A dat eroare pentru ca impozitul pe dividende distribuite persoanelor fizice nu fusese declarat, iar prin 710 nu poti declara. 

Asadar: 

- se depune d 710 pentru a "anula" impozitul pe dividende distribuite persoanelor juridice;

- se depune d 100 pentru a declara impozitul pe dividende distribuite persoanelor fizice;

Numai ca pentru acest al doilea impozit se considera declarare cu intarziere. 

In plus, ai grija la fisa - urmareste-o la cateva zile dupa ce depui declaratiile: s-ar putea ca suma achitata sa se fi distribuit la juridice, anulezi creanta dar suma ramane acolo, nu revine in cont unic. declari pentru persoane fizice si daca nu se stinge o sa ramana asa si o sa acumuleze accesorii

Raspunde la intrebare

Raspunsul tau va fi vizibil imediat dupa aprobarea de catre unul dintre moderatorii TheExperts.