Conversatie deschisa in Impozite persoane fizice la 07.04.2023
83 1 1
Adriana
Utilizator neinregistrat
07.04.2023

In anul 2018 am realizat venituri din chirii (lei) si PFA cu norma de venit. Am depus in termen declaratia si am achitat obligatiile in totalitate. In decembrie 2022 ANAF a emis o decizie de impunere din oficiu pentru anul 2018 pentru impozitul anual datorat pt PFA pe care mi-au comunicat-o in februarie 2023. Ei sustin ca eu am gresit in declaratia depusa de mine Documentul de autorizare pt PFA si in consecinta e ca si cum nu am declarat acel venit si ei au fost obligati sa emita decizie de impunere din oficiu. Mai mult spun ca cei 3000 RON achitati de mine pentru impozit PFA (cu numar document autorizare gresit) reprezinta autoimpunere pentru alt venit (alt PFA???) . In consecinta mi-au spus ca fie platesc cei 3000 RON conform deciziei emise de ei in decembrie 2022 fie depun declaratia unica pentru anul 2018 din nou cu numarul documentului de autorizare PFA corect. Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie? Nu pot sa imi dea apoi amenda ca am depus in 2023 declaratie pentru 2018? Multumesc

Nu exista raspunsuri momentan. Raspunde primul la intrebare.
Raspunde la intrebare

Raspunsul tau va fi vizibil imediat dupa aprobarea de catre unul dintre moderatorii TheExperts.