Conversatie deschisa in Noutati diverse la 19.02.2018
2586 4 4
AVESOFT
Utilizator inregistrat
19.02.2018

Buna ziua ,
In noul soft J pentru declaratia 112 pentru 2018 nu exista nicaieri un semnal privind cazurile de exceptie din OUG 79 /2018 privind trecerea contributiilor 
la angajati. Ma refer la pensionari,studenti handicapati su cei cu alte venituri care cumulat depasesc 1900 Lei. Pentru acestia conform legii nu ar trebui recalculat CAS-ul si CASS-ul la salariul minim. Nici in softul A nu exista un astfel de semnal dar prin "fortarea" bazelor de calcul pana la urma se valideaza.
Softul J a declaratiei 112 nu mai da numai atentionari ca sa se poata valida
totusi ci da eroare la fiecare persoana care nu are calculat CAS si CASS la
salariul minim cu toate ca nu ar trebui. Cum se rezolva o astfel de problema ?
Am atasat un fisier de erori care are de fapt numai persoane care ar trebui
exceptate conform OUG 79. Pentru fiecare persoana exista 4 erori !

Angajatorii nu pot valida Declaratia 112 decat daca vor pune toate aceste cazuri de

exceptii ca fiind cazuri normale si implicit vor plati in plus chiar daca legea este de

partea lor.

Site-ul ANAF este permanent in "maintenance" si nu am putut contacta pe nimeni.
Multumesc !

viorel55
Utilizator inregistrat
05.03.2018

Da ! Se cunoaste problema !  Se pare ca nu ANAF a "dictat" validarile, ci CNPP-ul (Casa de Pensii) . Inca din octombrie 2017, casa de pensii refuza sa recunoasca la nivelul D112 o intreaga categorie legala de salariati, denumita generic "exceptati", adica cei care platesc CAS la nivelul brutului avand job-uri cumulative care depasesc 1900 lei . Programatorii au gasit solutii pentru D112, inregistrand salariatii exceptati in Sectiunea B, dupa adevarate "greco-romane" cu ANAF privind prescrierea campului de CAS in PDF. La nivelul Validatorului J (acelasi cu cel de pe server) s-a pastrat insa "atentionarea". Suntem in situatia caraghioasa in care, daca angajatorul nu face modificarile care se impun, sa plateasca CAS in plus, care nu-l datoreaza, obtinand o declaratie "fara erori de validare", iar daca efectueaza modificarile, sa obtina o declaratie corecta dar cu atentionari !!! . Multi sunt de parere ca ar fi vorba de un fel de "marcaj" al firmelor care utilizeaza salariati "exceptati", pentru ca la un eventual control sa verifice actele care stau in spatele calitatii de "exceptati" a unor salariati. Nenorocirea este ca cei "exceptati" sunt majoritari. Deci va fi ploaie de "atentionari".    

Dorin
Utilizator neinregistrat
16.04.2018

Buna ziua

Imi apare si mie urmatoarea atentionare>

A: validari globale 

atentionare regula : A26a: B_sal(63) = B_sal calculat conform regulii (51)

am 63 salariati introdusi, apare mereu la ulrimul

luna trecuta aveam 60 salariati

si atentionarea A26: B_sal (60) = B_sal calculat conform regulii (48)

cum o pot rezolva ?

ioana
Utilizator neinregistrat
08.11.2018

Bună ziua, am aceași atentionare ca și Dorin

A: validări globale

atenționare regula: A26a:B_sal (59) = B_sal calculat conform regulii (47)

va rog răspuns cum o pot rezolva

Raspunde la intrebare

Raspunsul tau va fi vizibil imediat dupa aprobarea de catre unul dintre moderatorii TheExperts.