Conversatie deschisa in Obligatii fiscale la 17.01.2018
1819 6 6
Razvan Turlea
Utilizator neinregistrat
17.01.2018

Constat, fara bucurie, ca trebuie sa mai platesc odata CASS si pentru veniturile din dividende si vanzare de actiuni (venituri din investitii) , pe langa cele din contractul de munca. Intrebarea este : vrea statul sa mai stoarca de la mine si CAS ? Si, daca nu, atunci sa inteleg ca partea de capitol II din declaratia 600 se preda necompletata?

Consultant
17.01.2018

Avand in vedere faptul ca se datoreaza pentru 2018 (anticipat) si nu pentru 2017, nu se poate spune ca se mai platesc inca odata - asta este noua forma de impunere, ne adaptam. 

In declratie, se observa ca la capitolul II sunt enumerate activitatile independente si drepturile de autor. Daca in 2017 ati obtinut (in afaca de veniturile din salarii) numai venituri din investitii (care depasesc pentru intregul an suma de 22.800 lei), datorati doar CASS. In acest sens, veti completa doar capitolul III, dedicat CASS. 

Datorati pentru anul 2018 suma de 22.800 lei pe care o veti achita in 4 transe egale. Pana la 31.12.2018 trebuie sa depuneti declaratia 600.

Mihai
Utilizator neinregistrat
18.01.2018

Bua ziua!

Eu am un PFA din 2010 cu caen 9001 și de aproape doi ani din diferite motive nu am activat adică nu am avut nici un venit din aceasta activitate.Cu toate acestea merg in fiecare an și depun la ANAF declarația 200,220 și 230 specificând acolo că am avut venit de 500 Ron dar în realitate nu am avut nimic.Am făcut asta numai sa nu-mi pierd pfa-ul,gandindu-ma că pe parcurs voi avea de treabă și voi fi legal.Mentionez că sânt și salariat la stat cu salariul minim pe economie.

Întrebarea mea este:

Trebue sau am obligația să depun și eu declarația 600?

Mulțumesc!

Ionela
Utilizator neinregistrat
18.01.2018

Mihai, daca veniturile (cel putin declarate) din PFA sunt singurele (in afara de salariu, care nu "se pune"), avand in vedere ca nu depasesc plafonul nici pentru CAS si nici pentru CASS, nu trebuie sa depui declaratia 600 si nu datorezi nimic in 2018 in contul CAS sau CASS. 

Asta-i tot.

ALINA
Utilizator neinregistrat
20.01.2018

Buna ziua,

in cazul in care avem doar venituri din salarii trebuie sa completam decl.600?

Dan
Utilizator neinregistrat
20.01.2018

Nu, veniturile din salarii nu se iau in calcul pentru declaratia 600.

Raspunde la intrebare

Raspunsul tau va fi vizibil imediat dupa aprobarea de catre unul dintre moderatorii TheExperts.
  Discutie deschisa in Obligatii fiscale avand ca subiect Formulare fiscale
  Citeste mai multe despre Obligatii fiscale