Conversatie deschisa in Obligatii fiscale la 12.01.2018
1674 4 2
MoraCor
Utilizator inregistrat
12.01.2018

Buna ziua,

 

Sunt pensionara la limita de varsta, salariata si administrator unic la un SRL

Am venituri realizate in 2017 din salarii si pensie. In afara de acestea mai am si alte venituri din arenda, dobanzi si dividende. 

Intrebarea este: trebuie sa depun declaratia 600 pana la 31 ian 2018 cu veniturile incasate in 2017 din arenda, dobanzi si dividende?? Daca da, atuci trebuie sa merg la banca sa iau dpcumentul  valoarea dobizilor aferente anului 2017, la firma de arenda sa iau documentul cu valoarea arendei si la SRL. idem.

Daca toate veniturile din arena+dobanda+dividende  daca depsasc 22 800 lei tebuie sa depun declaratia 600 si sa platesc in 4 rate????

 

Multumesc mult

Astept raspuns

M

Consultant
12.01.2018

Calculul pentru a vedea daca ati depasit sau nu plafonul il faceti singura - sumele nu se declara. 

Daca ati depasit plafonul de 22.800 lei (dividende, dobanzi, cedarea folosintei bunurilor - arenda) - datorati CASS in anul 2018 si depuneti declaratia 600 pana la 31.01.2018. 

Referitor la cum aflati valorile, pentru arenda va puteti folosi de contract (trebuie sa aveti un exemplar) - acolo trebuie sa se mentioneze valoarea arendei. Referitor la dividende, ar trebui sa aveti o decizie de distribuire de dividende (doar sunteti asociat unic). Ref. la dobanzi, sumele nu cred ca pot inclina balanta. 

Daca nu aveti documentele de mai sus, obtineti o copie si va faceti calculul. 

Consultant
12.01.2018

Si da, suma se plateste in 4 rate egale. 

MoraCor
Utilizator inregistrat
19.01.2018

Multumesc mult, 

 

Dar mai am 2 intrebari:

1. Un pensionar inteleg ca plateste numai CASS???  Deci nu plateste si CAS-pensie???

2. Pensinarul depune decizia de pensionare odata cu declaratia si bifeaza la pensionar in Declaratia 600???

 

Va multumesc anticipat

 

 

Raspunde la intrebare

Raspunsul tau va fi vizibil imediat dupa aprobarea de catre unul dintre moderatorii TheExperts.