Conversatie deschisa in Obligatii fiscale la 29.10.2019
970 1 1
AlinB
Utilizator inregistrat
29.10.2019

Buna ziua, 

Am o societate careia in 2017 in urma unui control ANAF s-a dat o decizie de impunere in urma careia aproape toate facturile din ultimii 5 ani au fost considerate sume cu titlul de venituri ptr unul din angajati si s-a cerut plata tuturor asigurarilor, cas, somaj...ajungand la o valoare de aprox 50.000 euro (principal si accesorii). Societatea desi avea o cifra de afaceri de aprox 20.000 euro anual, detine si un imobil cu o valoare egala cu valoarea din decizia de impunere!!! Poate e doar o coincidenta... 

Dupa mai multe peripetii referitoare la executare silita, ptr ca acolo s-a ajuns, in octombrie 2018 am ajuns la un acord cu ANAF si ptr evitarea executarii apartamentului am platit valoarea “principalului” (aprox 30.000 euro) iar ptr “accesorii” (aprox 20.000 euro) mi s-a aprobat un plan de esalonare pe 5 ani cu plata lunara a unei sume de 1.100 RON. Deja a trecu un an platind aceasta esalonare.

Intrebarea mea este: Daca am platit “principalul” datoriei in Octombrie 2018 si am o esalonare DOAR pe “accesorii” pot beneficia de ordonanta 6 din august? Daca da, cum ar trebui sa completez cererea catre Anaf avand in vedere ca am o esalonare pe accesorii? Daca renunt la esalonare prin neplata urmatoarei rate, cum pot fi sigur ca cererea de anulare a accesoriilor se va aproba ptr a nu ramane apoi si fara esalonare si cu toate accesoriile si sa ajung din nou in pozitia de a fi executat silit?

Multumesc mult!

Alin

Nu exista raspunsuri momentan. Raspunde primul la intrebare.
Raspunde la intrebare

Raspunsul tau va fi vizibil imediat dupa aprobarea de catre unul dintre moderatorii TheExperts.
  Discutie deschisa in Obligatii fiscale avand ca subiect Creante fiscale
  Citeste mai multe despre Obligatii fiscale