Conversatie deschisa in Reglementari contabile la 17.11.2017
2224 2 2
Rodica
Utilizator neinregistrat
17.11.2017

Am vazut ca au fost introduse doua conturi noi in planul de conturi: 5126 si 5127. Ok, sunt pentru TVA defalcata, dar credeti ca va fi posibil sa folosesc, pentru contul de TVA defalcat (am un singur, in lei) tot contul 5121?

Kati
Utilizator inregistrat
17.11.2017

Eu zic ca atat timp cat au fost introduse special in acest scop, trebuie utilizate ca atare. In principiu, conturile 5121 si 5124 sunt conturi cu lichiditate imediata si se recunosc ca atare (ai acces la bani, in principiu, imediat). Conturile de TVA defalcat de la banca nu prea sunt cu acces imediat si nelimitat, motiv pentru care si in situatiile financiare s-ar putea sa nu fie recunoscute chiar la lichiditati. 

Parerea mea este ca trebuie sa le folosesti asa cum zice Ministerul de Finante. 

Raspunde la intrebare

Raspunsul tau va fi vizibil imediat dupa aprobarea de catre unul dintre moderatorii TheExperts.
  Discutie deschisa in Reglementari contabile avand ca subiect Planul de conturi
  Citeste mai multe despre Reglementari contabile, Planul de conturi OMFP 1802, Planul de conturi general