Conversatie deschisa in Salarii, concedii medicale la 04.10.2019
121 2 2
Ioana
Utilizator neinregistrat
04.10.2019

Buna, 

La inceputul lunii o salariata a adus certificat de concediu medical pentru cod 08 - Sarcina si lauzie. 

Constat, dupa calculul salariilor, ca nu are calculat impozit pe venitul realizat in luna. Este OK? Eu stiam ca pentru concediile medicale se datoreaza impozit pe salariu. 

Multumesc. 

Andra
Utilizator neinregistrat
04.10.2019

Da, este corect asa. 

Adevarat, de regula se datoreaza impozit pe salariu pentru concediile medicale, dar exista si exceptii. Una dintre ele este valabila si in cazul tau. 

Mai exact, art. 62 din Codul fiscal spune ca nu se impoziteaza indemnizatiile pentru risc materna, maternitate, etc - vezi mai jos. 

 

ART. 62 - Venituri neimpozabile
În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
c) indemnizațiile pentru: risc maternal, maternitate, creșterea copilului și îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Raspunde la intrebare

Raspunsul tau va fi vizibil imediat dupa aprobarea de catre unul dintre moderatorii TheExperts.
  Discutie deschisa in Salarii, concedii medicale avand ca subiect Calcul salarii